Meteostanice se senzory - popis zařízení.

Meteostanice USB

Pro sledování stavu počasí a jeho následné zpracování je použita meteostanice od firmy Conrad, typ Professional USB. Součástí stanice jsou senzory pro teplotu a vlhkost vzduchu, atmosférický tlak, směr a rychlost větru a množství srážek. Sestava senzorů je doplněna o přijímač přesného času DCF.

Senzory meteorologických dat

Data jsou z meteostanice do vnitřní jednotky přenášena bezdrátově na kmitočtu 868MHz. Vnitřní jednotka je samostatně fungující zařízení, napájené z vestavěných baterií, umožňuje ale rovněž propojení s počítačem USB rozhraním. Protokol přenosu dat po USB sběrnici odpovídá stanicím Fine Offset (WH1080 a podobným). Při USB propojení je stanice napájena z připojeného počítače.

Počítač pro zpracování dat

Data z meteostanice jsou vedena USB kabelem do jednoúčelového počítačem sestaveného jen pro tento účel. Základem je miniITX deska VIA EPIA, popsaná v jiné části tohoto webu, ve které běží minimalizované Windows XP. Důvod použití Windows je jednoduchý, stanice velmi dobře spolupracuje s programem Cumulus. Tento program je velmi pěkný, je distribuován jako DonateWare, takže pokud ho použijete, přispějte prosím jeho autorovi nějakou částkou, za svou práci si to zaslouží. Celý minipočítač je napájen z +12V (přes DC-DC měnič Pico přímo na ATX konektoru základní desky) z trvale běžícího a UPS zálohovaného serveru, příkon je cca 12W. Je vestavěn do krásné skříňky Mini ITX 850. Počítač pracuje bez klávesnice, monitoru a myši, meteorologická data jsou přenášena po místní síti do www serveru ftp protokolem, ovládání Windows je přes Vzdálenou plochu z hlavního počítače. V minipočítači kromě minimalizovaných Windows XP běží jen program Cumulus a několik utilit pro případnou kontrolu činnosti. Místo pevného disku je použita CF karta Transcend Industrial 300x 8GB. Tento typ CF karty je od výrobce nastaven jako pevný disk, na rozdíl od většiny CF karet, chovajících se vzhledem k nastavení vnitřního flagu jako výměnný disk. (Jedinou další použitelnou kartou pro tyto účely je Pretec, řada 266x.) Tato skutečnost je pro instalaci operačního systému rozhodující, protože instalace Windows na výměnný disk je velmi problematická až nemožná pro řadu omezení, které Windows pro tento způsob používají. Operační paměť je 1GB DDR.

Vnitřní jednotka, miniPC a monitor od hlavního počítače

Celá sestava: senzory, vnitřní jednotka a miniPC pracuje automaticky 24 hodin denně bez nutnosti jakéhokoliv zásahu. Cumulus je samozřejmě přidán do příslušné složky Po spuštění, takže se po případném restartu sám spustí. Navíc pokud by byl vypnutý déle, načte si chybějící data z vnitřní paměti meteostanice. Rozdíl je jen v tom, že při živém provozu jsou data čtena každou minutu, zatímco do paměti jsou ukládána po pěti minutách. Vše lze ale uživatelsky nastavit.

Dotazy, náměty či připomínky neváhejte posílat na e-mail jan (zavináč) grill42 (tečka) cz . Jan Grill

poslední změna    24.8.2014

Zpět na hlavní stranu.